top of page

Ako sa robí ten správny čaj

Ešte stále si necháte zovrieť na čaj vodu z vodovodného kohútika? Už to nerobte!

Tu sú dôvody, prečo je voda z výdajníka vody Dolphin lepšie riešenie na prípravu čaju:

1. Teplota vody je zásadná vec pri príprave čaju. Vriaca voda je príliš horúca pre jemné čajové lístky a ničí ich chuť. Horúca voda načapovaná z výdajníka Dolphin má perfektnú teplotu (okolo 92 stupňov) a je ideálna pre najlepšie lúhovanie.

2. Chuť a čistota sú nadovšetko. Dolphin voda je na rozdiel od vody z vodovodu oslobodená od nečistôt, ktoré dramaticky menia chuť čaju. Dolphin voda obsahuje minerály, ktoré zvýrazňujú čajovú arómu a chuť.

3. Zostaňte zdraví. Chlór, ktorý sa používa na dezinfekciu vody vo vodovodnom potrubí nielenže ovplyvňuje chuť, ale škodí aj zdraviu a môže taktiež zachytiť škodlivé látky, kým cestuje vodovodom. Okrem toho, prehriata voda dramaticky stráca kyslík.

Takže už prestaňte zohrievať vodu z vodovodného kohútika a pripravte si šálku dokonalého čaju pomocou Dolphin výdajníka. Lepšia chuť, vyššia kvalita.

Príprava čaju

Príprava čaju je cvičenie v jednoduchosti a podľa japonského čajového majstra Sen no Rikyu sa skladá iba z vriacej vody, čaju a servírovania. Aj keď tieto slová skutočne vystihujú ducha čaju, príprava niektorých zo stoviek existujúcich druhov čajov vyžaduje pozornosť a znalosti. Tvorba lahodnej šálky čaju je spolupráca čajových lístkov, množstva použitej vody, teploty, luhovania a nádoby, v ktorej sa čaj varí. Bez dodržiavania správnych postupov sa môže stať, že aj mimoriadne vzácny a drahý čaj sa nepodarí, a bude horký a nechutný.

Voda

Vždy používajte čerstvú vodu na prípravu čaju. Najlepšia je filtrovaná alebo pramenitá voda, pretože má relatívne málo znečisťujúcich a iných látok, ktoré môžu dramaticky meniť chuť čaju. Na druhej strane, je výhodou, ak má voda prirodzený obsah minerálnych látok, ktoré pomáhajú vyniknúť chuti čaju. Z tohto dôvodu je potrebné sa vyhnúť používaniu destilovanej vody - čajová chuť zanikne kvôli nedostatku minerálov. Rovnako by sa nemala nikdy použiť zovretá voda z vodovodného kohútika, napríklad. Väčšinou je taká voda pravdepodobne prehriata, čím stráca obsah kyslíka, okrem toho je pravdepodobné, že zachytí škodlivé látky z vodovodného potrubia.

Teplota

Pri vytváraní dobrého čaju je rozhodujúca teplota. Populárna predstava, že vriacu vodu možno použiť na akýkoľvek druh čaju je v skutočnosti nesprávna. Každý druh čaju, či už zelený alebo čierny, musí byť pripravený v malom rozmedzí teplôt. Dolphin výdajníky majú možnosť čapovania teplej vody pri dokonalej teplote okolo 94 stupňov Celzia, ktorú možno okamžite použiť pre čo najlepšie lúhovanie.

Lúhovanie

Podobne ako aj teploty vody, rôzne druhy čaju vyžiadajú rôzny čas luhovania. Všeobecne platí, že jemné čaje, ako napríklad zelený potrebuje luhovať v kratšom časovom úseku, zatiaľ čo výdatnejším čiernym, bylinkovým čajom alebo pu-erhu prospieva dlhšie lúhovanie. Samozrejme, že doba trvania luhovania sa mení s kultúrou a osobnými preferenciami. Tu je časový harmonogram podľa našich odporúčaní:

Biely čaj | 1-2 min

Zelený čaj | 1-2 min

Oolong čaj | 2-3 min

Čierny čaj | 2-3 min

Bylinné čaje | 4-6 min


Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Google+ Social Icon