top of page

Podľa 25-ročnej štúdie môže byť nedostatočná hydratácia spojená s predčasným starnutím

Updated: Sep 21, 2023


Zistenia Národného inštitútu zdravia naznačujú, že ľudia, ktorí nepijú dostatok tekutín, môžu čeliť vyššiemu riziku ochorení, ale niektorí vedci o tom nie sú presvedčení.


Podľa novej štúdie Národného inštitútu zdravia môžu dospelí, ktorí nie sú dostatočne hydratovaní, rýchlejšie starnúť, čeliť vyššiemu riziku chronických ochorení a častejšie zomierať mladší ako tí, ktorí sú dobre hydratovaní.


Výsledky, ktoré boli zverejnené v pondelok, vychádzajú z údajov zozbieraných počas 25 rokov od viac ako 11 000 dospelých v USA. Účastníci sa zúčastnili na prvých lekárskych kontrolách vo veku 45 až 66 rokov a potom sa vrátili na kontrolné vyšetrenia vo veku 70 až 90 rokov.


Výskumníci sledovali hladinu sodíka v krvi účastníkov ako ukazovateľ hydratácie, pretože vyššie koncentrácie sú znakom toho, že účastníci pravdepodobne neprijímali dostatok tekutín. Výskumníci zistili, že účastníci s vysokou hladinou sodíka v krvi fyziologicky starli rýchlejšie ako účastníci s nižšou hladinou, čo sa prejavilo na zdravotných ukazovateľoch súvisiacich so starnutím, ako je vysoký krvný tlak, cholesterol a hladina cukru v krvi.


Všetci účastníci štúdie mali koncentrácie sodíka v krvi považované za normálne: 135 až 146 milimolov na liter. Z výsledkov však vyplynulo, že u ľudí s hladinou na vyššej hranici tohto normálneho rozpätia - nad 144 milimolov na liter - sa o 50 % častejšie prejavovali známky fyzického starnutia nad rámec očakávaného veku v porovnaní s ľuďmi s nižšou hladinou sodíka v krvi. Mali tiež približne o 20 % vyššie riziko predčasného úmrtia.


Štúdia zistila, že aj ľudia s hladinou sodíka v krvi nad 142 milimolov na liter mali zvýšené riziko vzniku určitých chronických ochorení vrátane srdcového zlyhania, mŕtvice, chronického pľúcneho ochorenia, cukrovky a demencie.


"Riziko vzniku týchto ochorení sa zvyšuje s vekom a hromadením poškodení v rôznych tkanivách v tele," uviedla v e-maile jedna z autoriek štúdie Natalia Dmitrieva, výskumníčka z Národného inštitútu pre srdce, pľúca a krv NIH.


Dmitrieva v predchádzajúcom výskume podobne zistila, že vyššia hladina sodíka v krvi môže byť rizikovým faktorom srdcového zlyhania.


Tak ako sa pravidelná fyzická aktivita a správna výživa považujú za súčasť zdravého životného štýlu, povedala, "nové dôkazy z našich a iných štúdií naznačujú, že pridanie dôslednej dobrej hydratácie k týmto zdravým životným návykom môže ešte viac spomaliť proces starnutia."


Autori štúdie však upozornili, že je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či dobrá hydratácia môže pomôcť spomaliť starnutie, zabrániť chorobám alebo viesť k dlhšiemu životu.


Vzťah medzi pitím tekutín a chronickými ochoreniami súvisiacimi s vekom zostáva "veľmi špekulatívny", povedal Dr. Lawrence Appel, riaditeľ Welchovho centra pre prevenciu, epidemiológiu a klinický výskum na Univerzite Johnsa Hopkinsa.


Štúdia NIH "nedokazuje, že pitie väčšieho množstva vody zabráni chronickým ochoreniam," povedal.


Appel uviedol, že ľudia by pravdepodobne potrebovali oveľa vyššiu hladinu sodíka v krvi (150 milimolov na liter alebo viac, čo je dehydratácia, aká môže nastať počas extrémnych horúčav), aby sa prejavili negatívne zdravotné následky.


Upozornil tiež, že okrem hydratácie môže hladinu sodíka v krvi ovplyvniť mnoho ďalších faktorov, napríklad užívanie diuretík, známych aj ako tabletky na vodu, na vysoký krvný tlak. Niektorí ľudia s neurologickými problémami alebo iným postihnutím môžu mať tiež vyššiu hladinu sodíka v krvi, ako je priemer, uviedol v e-maile Dr. Mitchell Rosner, vedúci lekárskej fakulty Virgínskej univerzity.


Dehydratácia nie je bežný problém


Hydratácia má známe zdravotné účinky. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pomáha ľuďom odvrátiť bolesť kĺbov a udržiavať normálnu telesnú teplotu a môže zabrániť zápche alebo obličkovým kameňom.


Asher Rosinger, riaditeľ laboratória pre vodu, zdravie a výživu na Penn State College of Health and Human Development, povedal, že je pravdepodobnejšie, že chronická dehydratácia urýchľuje proces starnutia, než že by ho dobrá hydratácia mohla pomôcť spomaliť.


Správna hydratácia "zabezpečí, že obličky budú pracovať správne a telo nebude fyziologicky zaťažované navyše," uviedol v e-maile.


Rosinger dodal, že ak človek nepije dostatok vody a namiesto toho konzumuje nápoje sladené cukrom, zvyšuje sa riziko kognitívnych problémov, infekcií močových ciest, obličkových kameňov a poškodenia obličiek.


Národná akadémia medicíny odporúča šesť až deväť 8-decových šálok tekutín denne pre ženy a osem až 12 pre mužov. Dmitrieva uviedla, že tieto odporúčania sú ideálne pre priemerného človeka, a Rosner tiež považoval tieto usmernenia za primerané. Obaja odborníci však poznamenali, že ľudia majú rôzne potreby hydratácie v závislosti od úrovne ich aktivity a vonkajšieho prostredia.


Appel medzitým povedal, že tradičné odporúčanie vypiť približne osem pohárov vody denne "naozaj nie je založené na žiadnych vedeckých dôkazoch". Jeho výskum zistil, že bežné pitné správanie ľudí zvyčajne vedie k dostatočnej hydratácii.


"Dehydratácia v bežnej populácii jednoducho nie je bežným problémom," povedal.


Podľa CDC priemerný dospelý obyvateľ USA vypije denne viac ako päť pohárov vody. Pri hydratácii môže pomôcť aj zelenina a ovocie s vysokým obsahom vody, napríklad melón, zeler a uhorky. Dmitrieva uviedla, že dobrú hydratáciu zabezpečuje aj seltzer a nesladený čaj.


Ako povedal Rosner, "voda je jednoducho najlepšia, ale ostatné nápoje sú v poriadku s mierou".


Preložené s Deepl (www.deepl.com )


Comments


bottom of page